neděle 6. října 2013

Amy a Roger: Na cestě

Amy a Roger: Na cestě

Autorka: Morgan Matsonová
Originální název: Amy and Roger´s Epic Detour
Přeložila: Martina Buchlová
Vydalo: CooBoo
Rok vydání: 2013
Počet stran: 420

Sedmnáctiletá Amy truchlí po smrti svého otce, navíc má pocit viny, že může za jeho smrt. Už měsíc bydlí v rodinném domě v Kalifornii sama, máma se přestěhovala za prací do Connecticutu a bratr je v léčebně pro drogově závislé. Amy dostane za úkol přepravit auto k matce. Od autonehody ale neřídí. Situaci vyřeší syn matčiny kamarádky Roger.

"Hned potom, co se to stalo, jsem moc nemluvila. Nechtěla jsem o tom mluvit, ani dávat ostatním příležitost, aby se ptali, jak mi je. Ne, že by se máma s Charliem nějak snažili. Možná o tom mluvili mezi sebou, ale ani jeden z nich to nezkoušel se mnou. Ale to se dalo pochopit - určitě mi to dávali za vinu. Já jsem si to taky dávala za vinu, takže nebylo divu, že jsme si zrovna neměli potřebu vylévat si srdce u společné večeře."

Roger úspěšně zvládl první ročník na vysoké, po rozchodu s přítelkyní je velice zmatený. Cesta roadtripu je naplánována velice přesně, co nejkratší a nejméně zábavná - není divu vymýšlela ji Amyina matka učitelka. Brzy po začátku jízdy se rozhodnou udělat si malou zajížďku, výlet do Yosemitského parku je jen začátek jiných zajížděk změny naplánované cesty...

"Stála jsem na schůdkách do chatky a odhodlávala se vstoupit dovnitř. Už to chvíli trvalo. Věděla jsem, že s každou další minutou poroste v Rogerovi přesvědčení, že nejspíš trpím nějakými zažívacími potížemi, vzhledem k tomu, že od doby, co sem odešla do umývárny, abych se připravila na spaní, uběhlo už asi dvacet minut."

Skvělá knížka! Z počátku jsem se bála,že bude poměrně smutná, hlavně kvůli smrti Amyina otce. Nebyla to jen cesta k zajištění převozu auta z místo A do místa B, ale hlavně cesta, jak se vyrovnat s osobními traumaty. Za poslední dobu to byl asi nejlepší příběh, který jsem četla, i když některé pasáže se mi zdály trochu  nereálné. Další věc, která se mi opravdu líbila, byly mapky, účtenky a fotky z cestovného deníku, skvěle to dotvářelo atmosféru roadtripu...2 komentáře:

  1. Nominovala jsem tě u jednoho tagu. :) Jestli chceš, tak se můžeš zapojit. :) http://kniznikralovstvi.blogspot.cz/2013/10/liebster-award.html

    OdpovědětVymazat
  2. Pěkná recenze, jen kniha nejspíš není nic pro mě. :-)
    Snad nevadí, že jsem tě nominovala na Liebster Blog Award - http://literarnikoutek.blogspot.cz/2013/10/liebster-blog-award.html. Neber to, prosím, jako spam, jen mám tvůj blog ráda a s radostí se na něj vracím.

    OdpovědětVymazat